«ЗЕЛЕНИЙ» ТАРИФ В УКРАЇНІ

Виникнення «зеленого» тарифу

Родоначальником «зеленого» тарифу вважається США. В кінці 70-х країну охопив затяжний енергетична криза, що змусило владу замислитися про енергозбереження. В результаті були прийняті знамениті акти, що регулюють енергетичну галузь в цілому, і відповідають за енергоефективність та енергозбереження. На початку 90-х подібне законодавство почало з’являтися і в Європі.

В Україні «зелений» тариф був законодавчо закріплений лише в 2008 році. На даний момент він регулюється Законом України «Про електроенергетику» , а також рядом інших нормативних і підзаконних актів.

Навіщо потрібен «зелений тариф»

Дорожнеча традиційних енергоносіїв, поступове виснаження їх запасів, турбота про навколишнє середовище, боротьба з кліматичними змінами, а також стрімкий розвиток технологій стали основними причинами повсюдного використання альтернативних джерел енергії.

Завдання держави — всіляко розвивати цю галузь і робити використання безпечної, відновлюваної енергії вигідним для своїх громадян. Саме для цього і існує «зелений» тариф, який дозволяє продавати вироблену електроенергію за ціною вище ринкової.

Державним органом, який відповідає за регулювання «зеленого» тарифу в нашій країні, є Національна комісія регулювання енергетики і комунальних послуг (НКРЕКУ) .

Слід зазначити, що процедура оформлення, тарифи і норми відрізняються для підприємств і приватних осіб. Ми пропонуємо детальніше розібратися у всіх нюансах «зеленого» тарифу для юридичних і фізичних осіб.

«Зелений» тариф для підприємств

Компанія, яка хоче продавати державі електроенергію за «зеленим» тарифом, повинна пройти досить складну процедуру оформлення та ліцензування. Після закупівлі і установки устаткування (яке повинно відповідати певним стандартам), юридична особа здійснює цілий ряд обов’язкових дій:

 • отримує ліцензію виробника електроенергії;
 • проходить експертизу відповідності обладнання місцевої складової;
 • погоджує «зелений» тариф;
 • укладає договір на продаж електроенергії.

В Україні діють такі загальні тарифи для підприємств:

 • Наземні сонячні електростанції — 0,339 євро / кВт ∙ год;
 • Дахові, настінні сонячні електростанції від 100 кВт — 0,349 євро / кВт ∙ год;
 • Дахові, настінні сонячні електростанції до 100 кВт — 0,359 євро / кВт ∙ год.
Також на законодавчому рівні прописаний план поступового зниження тарифів для нових електростанцій, в залежності від дати введення їх в експлуатацію. Тариф знижується на 10% для станцій, введених в експлуатацію з 2015 року, на 20% з 2020 року і на 30% з 2050 року.

Зелений тариф для приватних осіб

З 2014 року в Україні почав діяти «зелений» тариф для приватних домогосподарств. Він регулюється

Під дію даного тарифу підпадають сонячні системи (генеруючі установки) потужністю до 10 кВт, розміщені на території приватних домогосподарств.
Головною перевагою «зеленого» тарифу для приватних осіб є спрощена система його отримання, без зайвої тяганини і бюрократичних зволікань. Фізичні особи можуть продавати електроенергію, вироблену сонячними установками без ліцензії виробника і проходження комісії на місцеву складову.

Фактично, процедура отримання «зеленого» тарифу фізичною особою складається з декількох простих кроків:

 • покупка і установка необхідного обладнання для перетворення сонячної енергії в електроенергію
 • подача заяви-повідомлення та схеми підключення в місцеве Обленерго (ознайомиться зі зразками заяви та схем підключення, скачати їх можна тут );
 • узгодження схеми підключення;
 • оплата, установка і введення в експлуатацію вузла лічильників;
 • оформлення угоди про купівлю-продаж електричної енергії.

Тарифна сітка для приватних домогосподарств виглядає наступним чином:

 • Для систем, введених в експлуатацію з 01.01.2014 до 31.12.2014 — 0,35864 євро / кВт ∙ год;
 • Для систем, введених в експлуатацію з 01.01.2015 до 31.12.2019 — 0,32277 євро / кВт ∙ год;
 • Для систем, введених в експлуатацію з 01.01.2020 до 31.12.2024 — 0,28691 євро / кВт ∙ год;
 • Для систем, введених в експлуатацію з 01.01.2025 до 31.12.2029 — 0,25105 євро / кВт ∙ год;
Оплата за вироблену електроенергію

Щомісяця проводиться підрахунок різниці спожитої та згенерованої в електромережу енергії. Позитивна різниця оплачується власнику домогосподарства згідно з укладеним договором. Обленерго зобов’язане придбати за «зеленим» тарифом всю електроенергію, вироблену генеруючої установкою споживача понад кількість, спожитої за місяць електроенергії.

Підсумок

Сьогодні мало хто буде заперечувати той факт, що майбутнє за альтернативною енергетикою. Поновлювані джерела енергії незабаром повинні замінити дорогі і шкідливі для екології традиційні джерела енергії.

Крім того, на альтернативній енергії можна непогано заробити. Якщо підрахувати витрати на покупку і установку устаткування, то з огляду на дані тарифи, dаша система досить швидко окупиться і почне приносити реальний дохід.

Оставьте комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *